قطعات الکترونیکی

شناسایی و شناخت هر چه بیشتر قطعات الکترونیکی به افزایش توانایی های کاربردی کارشناسان برق و الکترونیک کمک زیادی می نماید.

IC:

مدارات مجتمع (Integrated circuit) که با نام تجاریIC  شناخته می شوند، به مجموعه ‌ای از مدارات الکترونیکی متصل به هم IC گفته می شود که بر روی یک سطح کوچک (chip)  از جنس مواد نیمه‌رسانا (معمولا از جنس سیلیسیم همراه با میزان کنترل شده‌ای ناخالصی) قرار می گیرند.

اگر هزاران قطعه الکتریکی در یک ریز تراشه قرار داده شود؛ به آن مدارات مجتمع خیلی فشرده یا  (Very-large-scale integration)  می گویند.

 

ای سی میکرو کنترلر/ میکرو پروسسور

ریزپردازنده یا میکروپرسسور (Microprocessor) تراشه کوچکی است که می‌تواند عملیات حسابی و منطقی را انجام دهد و به عنوان واحد پردازشگر در بسیاری دستگاه ها از جمله رایانه  ها و لپ تاپ ها استفاده می شود.

میکروکنترلر نیز نوعی ریزپردازنده می باشد که علاوه بر داشتن واحد CPU، دارای پورت ورودی و خروجی و همچنین حافظه هایRAM  وROM  می باشد.

 

آی سی EPROM

نوعی از مدارات مجتمع هستند که اطلاعات یا همان برنامه ای را که برنامه نویس برای آی سی می نویسد را درون خود جای می دهند. این داده ها در صورت جدا شدن از منبع ولتاژ از بین نمی‌روند. به کلام دیگر ایپیرام یک حافظه غیرفرار است.

علاوه بر این امکان تغییر حافظه این آی سی حین اجرای میکروکنترلر وجود دارد.

آی سی فلش

یک حافظه بلند مدت می باشد که بدون ولتاژ قادر به نگهداری اطلاعات می باشد. این حافظه همان حافظه ای است که در سیستم عامل گوشی موبایل؛ دستگاه های GPS و تبلت ها؛ حتی در هارد لپ تاپ و usb فلش ها و در سطح کلان در ربات های هوشمند و پهباد ها اطلاعات بر روی آن ذخیره و نگهداری می شود.

آی سی فلش ها در مقایسه با آی سی EPROM حجم اطلاعات و سرعت بالاتری دارند.

 

آی سی TTL

این آی سی مجموعه ای از مدار های منطقی ساخته شده از ترانزیستور های دوقطبی و مقاومت ها می باشد که در رایانه، کنترل صنعتی و تجهیزات ابزار دقیق کاربرد دارد.

نامیده شدن تحت عنوان منطق ترانزیستور ـ ترانزیستور به خاطر این است که هم عمل منطقی )به عنوان مثال عمل AND) و هم عمل تقویت کردن توسط ترانزیستورها انجام می‌گیرد.

آی سی CMOS

CMOS مخفف کلمات Complementary Metal-Oxide Semiconductor میباشد.   این آی سی نوع دیگری از مجموعه مدارهای منطقی به صورت مدار مجتمع است که توانایی ذخیره اطلاعاتی نظیر تاریخ، زمان و بسیاری از اطلاعات و تنظیمات سخت افزاری را دارد. در مقایسه با آی سی TTL دارای توان مصرفی کمتر می باشد و به دلیل عایق بودن گیت الکتریسیته ساکن تأثیر ناچیزی روی آن دارد.

آی سی اپتوکوپلر

اپتوکوپلر یک قطعه الکترونیکی به صورت مدارات مجتمع است که همانطور که از اسم آن پیداست وظیفه کوپل کردن با اتصال 2 نقطه به یکدیگر را برعهده دارد. برای این کار از فرمان های نوری استفاده می کند.

به دلیل عدم استفاده از سیم برای اتصال 2 نقطه، این آی سی 2 نقطه را نسبت به هم ایزوله می کند که کاربرد بسیاری در صنعت دیجیتال دارد.

 

آی سی تایمر / پالس

امروزه بیشتر مدارهای الکتریکی موجود در وسایل مختلف دارای یک اسیلاتور یا نوسان ساز هستند که پالس های نوسانی مورد نیاز برای کاربرد های مختلف را فراهم می سازند. آی سی تایمر/ پالس 500 یکی از اجزایی است که علاوه بر تأخر زمانی می تواند به عنوان یک نوسان ساز در مدارات پالسی مورد استفاده قرار گیرد.

 

آی سی مبدل ADC / DAC

به طور کلی امواج و سیگنال ها  به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می شوند. سیگنال آنالوگ مانند سیگنال های صوتی (که از طریق امواج رادیویی و حتی صحبت کردن عادی تولید می شوند)، می باشد و سیگنال دیجیتال به سیگنال های مورد استفاده در ماشین الکترونیکی که مکانیسم صفر و یک دارند گفته می شود. آی سی های مبدل ADC و DAC همانطور که از نامشان پیداست وظیفه تبدیل این سیگنال ها به یکدیگر را دارند.

 

آی سی رگولاتور

همه دستگاه های الکترونیکی به یک منبع ولتاژ DC جهت تغذیه خود نیازمندند. این منبع از ولتاژ AC  برق شهر استفاده می کند و آن را یکسو و در نهایت فیلتر می کند. برق شهر دارای دامنه نوسان می باشد. برای اینکه سیستم های الکتریکی از این نوسان مصون باشند. از یک IC به نام رگولاتور جهت تثبیت دامنه استفاده می شود.

 

آی سی های صوتی/ تصویری

آی سی های صوتی و تصویری اجزای مدار مجتمع هستند که برای برنامه های صوتی، تصویری و چندرسانه ای طراحی شده اند. آی سی های صوتی برای کاربرد هایی مانند شناسایی و پردازش سیگنال های صوتی آنالوگ یا دیجیتال، مدولاسیون دامنه و .... استفاده می شوند. آی سی های تصویر نیز برای کاربردهایی از قبیل تقویت کنندگی و پردازش تصاویر ویدیویی به کار می روند.

 

آی سی های شبکه

همانطور که از اسم این آی سی ها پیداست، وظیفه ایجاد ارتباط بین دستگاه های مختلف تحت شبکه را دارند. کاربرد های بسیاری از آی سی شبکه در فضای الکترونیک و نرم افزار وجود دارد که یکی از این کاربردها در گوشی های تلفن همراه است. بخش شبکه تلفن همراه وظیفه کنترل تماس های داخلی و خارجی را بر عهده دارد که این بخش توسط آی سی شبکه کنترل می شود.

آی سی درایور

بسیاری از قطعات الکترونیکی مانند موتور الکتریکی با توان بالا، پمپ آب و .... برای راه اندازی نیازمند جریان بسیار بالایی هستند که ممکن است جریان خروجی المان های الکتریکی برای آنها ناکافی باشد. آی سی درایور برای حل این مشکل به ما کمک می کند و به تقویت جریان می پردازد. درایور IC معمولاً برای تنظیم جریان عبوری از یک مدار یا کنترل سایر اجزا و دستگاه های موجود در مدار استفاده می شود.