موتور تردمیل

انواع موتور تردمیل:

تردمیل ها به سه دسته خانگی و باشگاهی و پزشکی تقسیم میشوند. موتور تردمیل ها نیز به 3 نوع AC  و DC و سرو موتور تقسیم می شوند.

موتور DC: در اکثر تردمیل های خانگی از موتور DC استفاده می شود .

موتور AC: در اکثر تردمیل های باشگاهی از موتور AC استفاده می شود.

تردمیل خانگی ضمن داشتن ابعاد کوچکتر و سبکتر، دارای قدرت موتور کمتری نسبت به تردمیل های باشگاهی دارد و تردمیل باشگاهی قدرت موتور و استحکام بالاتری دارد تا بتواند دوام بیشتری داشته و کارایی لازم جهت کار در باشگاه ورزشی را داشته باشد. البته برخی از تردمیل های خانگی وجود دارند.

تردمیل هایی که موتور آن ها با برق AC کار می کند بازدهی بیشتری نسبت به جریان برق نشان می دهند و می توان ساعت ها بدون وقفه از آن استفاده کرد به همین دلیل از این مدل تردمیل ها برای باشگاه استفاده میکنند و گران قیمت تر هستند ولی در مقایسه با نوع DC صدای بیشتری ایجاد می کنند.
تردمیل هایی که موتور آن ها با برق مستقیم یا همان DC کار می کند، ارزان تر هستند و سیستم کنترل برق آن ها الکترونیکی و ساده تر می باشد. این نوع موتور بازدهی کمتری دارد اما کم صدا هم است و برای این که طول عمر دستگاه بیشتر شود می بایست پس از ۱ساعت استفاده آن را خاموش کرد به همین علت در منازل استفاده می شود.

معمولاً در دستگاههای خانگی که به مدت طولانی استفاده نمی شوند از موتورهای DC استفاده می شود در تردمیل های باشگاهی به علت استفاده طولانی مدت و اینکه ساعت ها روشن هستند و ورزشکاران بر روی آن می دوند از موتورهای AC استفاده می شود. به افراد سنگین وزن که وزنی بیش از 100 کیلوگرم دارند توصیه می شود دستگاهی با موتور AC خریداری کنند.

پس به طور کلی ویژگی موتورهای تردمیل در دونوع مختلف آن به صورت زیر است:

ویژگی موتور DCتردمیل:

مزایا: قیمت آن نسبت به AC مناسب تر بوده، سیستم کنترل الکترونیکی ارزان تر و بهتر نسبت به AC، کم صدا بودن

معایب: نسبت به جریان ورودی بازدهی کمی دارد، بهتر است در این نوع از موتورها بعد از یک ساعت کار نیم ساعت آن را خاموش نمایید.

ویژگی موتور AC تردمیل:

مزایا: امکان استفاده بدون وقفه و مداوم را داشته و نسبت به جریان ورودی بازدهی بالایی دارد.
معایب: پر سر و صدا بودن، قیمت گران، سیستم کنترل پیچیده تر و گران تر در مقایسه با موتور DC

 

مشخصات موتور تردمیل

قدرت موتور

یکی از راههای انتخاب موتور تردمیل توان آن می باشد که به اسب بخار محاسبه می شود و مهمترین مشخصه یک موتور برای انتخاب آن می باشد.

توان در موتورهای تردمیل به سه صورت استفاده می شود که شرکتهای نامعتبر از این شرایط سوء استفاده می نمایید.

Peak Duty: کاربرد عمومی کمی دارد که نشان دهنده حداکثر توان موتور در مدت محدود (حدود یک دقیقه) می باشد.

 

: Treadmill Duty توان موتور تردمیل در شرایط استفاده بین حداکثر و استفاده پیوسته می باشد.

 

 :Continuos Dutyمهمترین شاخص در انتخاب موتور تردمیل این شاخص برای کار مداوم با تردمیل می باشد و هرچه عدد بزرگتر باشد موتور پرتوان تر خواهد بود.

قدرت موتور در تردمیل های خانگی معمولا به این ترتیب است:

اگر قدرت موتور تردمیل 1 اسب بخار باشد، مناسب برای وزن 100 کیلوگرم

اگر قدرت موتور تردمیل 1.5 اسب بخار باشد، مناسب برای وزن 110 کیلوگرم

اگر قدرت موتور تردمیل 2 اسب بخار باشد، مناسب برای وزن 130 کیلوگرم

اگر قدرت موتور تردمیل 2.5 اسب بخار باشد، مناسب برای وزن 150 کیلوگرم

 

قدرت موتور در تردمیل های باشگاهی معمولا به این ترتیب است:

برای قدم زدن: موتور با توان 2 اسب بخار برای کار مداوم کافی می باشد.

برای دویدن آهسته: موتور بالاتر از توان 2.5 اسب بخار مناسب است.

برای دویدن سریع: موتور با توان 3 اسب بخار یا بالاتر برای کار مداوم پیشنهاد می شود.

 

از دیگر مشخصه های موتور می توان به دور موتور و نوع موتور اشاره کرد. البته دانستن قدرت موتور برای انتخاب آن کفایت می کند.

نوع موتور های DC استفاده شده در تردمیل معمولاً مغناطیس دائم بوده و حاوی 2 ذغال می باشند.

 

دلایل آسیب دیدن موتور تردمیل

نحوه رفتار کاربری

صدمات موتورهای تردمیل معمولاً به دلیل بار بیش از حد اتفاق می افتد. میزان بار موتور بستگی به وزن کاربر، سرعت کاربر، نحوه راه رفتن یا دویدن روی تردمیل و ضریب اصطکاک ایجاد شده بین قسمتهای مکانیکی تردمیل دارد.

از آنجا که کنترلی روی وزن شخص استفاده کننده وجود ندارد به همین دلیل هنگام خرید باید این مورد ارزیابی شود.

علاوه بر این شروع با تسمه در حال حرکت تاثیر منفی دارد.

در این شرایط موتور تقاضای جریان بسیار بالایی از کنترل کننده کرده و منجر به آسیب رسیدن به سیم پیچ موتور می شود.

علاوه بر این استفاده طولانی مدت از تردمیل با سرعت کم منجر به گرم شدن سیم پیچ می شود و می تواند به سیم پیچ یا کنترلر آسیب برساند.

عدم نگه داری مناسب

یکی از عوامل موثر در عملکرد بهتر موتور تردمیل محیط نگه داری آن می باشد. محیط باید از لحاظ دمایی و رطوبتی در شرایط مناسب قرار داشته و محفظه به طور مرتب تمیز شده و درب آن محکم شود. در غیر این صورت گرد و خاک به محفظه نفوذ کرده و باعث اختلال در عملکرد موتور خواهد شد.

 

عدم سرویس منظم

نحوه نگه داری یکی از عواملی است که در صورت رعایت نکردن باعث خرابی موتور می شود.

باید به طور منظم موتور روغن کاری شده و سرویس شود.

حتی با مراقبت عالی طی چندین سال نیاز است که تسمه تعویض شود. چون پلاستیک تسمه به مرور انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و ضریب اصطکاک را بالا می برد. این اتفاق باعث می شود که موتور نیاز به کشیدن جریان بالاتر پیدا کرده و در نهایت منجر به خرابی موتور شود.

 

انواع اختلالات موتوری رایج

مسدودیت مکانیکی

اگر موتور کاملاً مسدود شده باشد (هنگامی که نمی توانید آن را آزادانه با دستان خود بچرخانید)، بیشتر اوقات لازم است که موتور خود را کاملاً تعویض کنید. ممکن است با کمی نیرو بتوان دوباره موتور را چرخاند، اما این بسیار خطرناک است. هنگامی که موتور مسدود می شود، به این دلیل است که محافظ سیم پیچ داخلی آنقدر گرم می شود، که درون موتور جوش داده می شود. با خنک شدن، این ماده سخت می شود و ممکن است موتور را مسدود کند.

 هر بار که محافظ سیم پیچ ذوب می شود، خطر اتصال مدارهای کوتاه در داخل سیم پیچ های موتور وجود دارد که باید کاملاً از یکدیگر عایق بندی شوند. این مدارهای کوتاه باعث می شوند موتور شما در مدت زمان کوتاهی از کار بیفتد و در صورت استفاده از آن، به کنترلر تردمیل شما آسیب می رساند.

 

ایجاد سیم پیچ قطع شده بر روی کلکتور

ایجاد سیم پیچ قطع شده روی کلکتور بسیار نادر است و معمولاً وقتی موتور عایق خود را از دست داده باشد اتفاق می افتد. به هر حال، گاهی اوقات ممکن است به دلیل استرس مکانیکی (یا تولید ضعیف) یک سیم پیچ منفرد بر روی کلکتور قطع شود.

در این حالت جوشکاری سیم پیچ مشکل را برطرف می کند. این کاری است که یک متخصص باید انجام دهد! در این حالت از انجام خودسرانه این کار خودداری کنید، زیرا خطر ایجاد اتصال کوتاه و آسیب بیشتر به موتور و کنترلر تردمیل خود را خواهید داشت.

قطعات پلاستیکی شکسته

موتورهای تردمیل معمولاً دارای یک فن پلاستیکی هستند که ممکن است خراب شود. جایگزین کردن آن آسان است، معمولاً در جای خود توسط یک حلقه Seeger ثابت می شود.

سایر قطعات پلاستیکی ممکن است به طور تصادفی مانند کلاهک براش خراب شوند.

ممکن است حتی محفظه براشس موتور را که به صورت پلاستیکی برای برخی از تولید کنندگان ساخته شده است، شکسته شود.

 

جرقه در موتور های تردمیل

هنگامی که جرقه از موتور بیرون می آید ممکن است مشکل جمع کننده باشد، اما اگر خوش شانس باشید، ممکن است در اثر برس های فرسوده ایجاد شود. برس های فرسوده ممکن است به سادگی با کاغذ سنباده تمیز شوند یا برس های جدید از همان نوع جایگزین شوند.

اگر از تردمیل به درستی استفاده شود، برس ها به راحتی ساییده نخواهند شد زیراکه ذغال سنگ مورد استفاده برای برس های تردمیل بسیار سخت است و انتظار می رود آنها تا آخر طول عمر تردمیل دوام بیاورند.

 اگر لازم است برس ها را به دلیل ساییده شدن تعویض کنید، مراقب نگه داری مناسب آنها باشید  تا مشکل مجدداً رخ ندهد.

 

ذغال موتور DC

طی استفاده مکرر از تردمیل، به مرور زمان ذغال های آن ساییده شده و فرسایش می یابد و نیازمند تعویض می شود.

نکته مهم در تعویض ذغال موتور این است که نباید از هر ذغالی به جای ذغال مورد نظر استفاده کرد. به خصوص ذغال های صنعتی که باعث خرابی کلکتور و در نتیجه خرابی موتور می شوند.

شناسایی ذغال مناسب یک کار تخصصی است و نیازمند آشنایی و تسلط بر روی جنس ذغال های مختلف و کاربرد آنها می باشد.

 

نحوه تست موتور تردمیل (موتور (DC

قدم اول

سیم پاور تردمیل را از پریز برق جدا کنید.

قدم دوم

قاب پلاستیکی روی موتور تردمیل را جدا نمایید تا مکان قرار گرفتن موتور نمایان شود. پیچ های کناری قاب موتور را باز کرده و آن را از تردمیل جدا کنید. طبق دفترچه راهنمای تردمیل و دستورالعمل های آن موقعیت موتور را پیدا  کنید.

قدم سوم

سیم های اصلی برق موتور را از برد درایور جدا کنید ( سیم های اصلی برق موتور تردمیل ها از یک سیم قرمز و یک سیم مشکی تشکیل شده است، شما می توانید این سیم ها را در جایی که موتور به برد پاور متصل شده است پیدا کنید)

قدم چهارم

نوک هر کدام از سیم های اصلی برق را به اتصالات مثبت و منفی یک باتری اتومبیل یا باتری خشک (کاملا شارژ شده) متصل کنید. اگر موتور تردمیل در شرایط استاندارد خود باشد، پس از اتصال سیم ها، تسمه با سرعت کمی به حرکت در می آید (البته تا وقتی که سیم ها هنوز به باتری متصل باشند). این موضوع مهم نیست که شما اتصالات مثبت و منفی را در جهت عکس به باتری وصل کنید. این کار تنها باعث چرخش تسمه در جهت عکس می شود. اگر سیم های اصلی برق تردمیل به یک باتری کاملاً شارژ شده متصل باشند، ولی موتور تردمیل به حرکت در نیاید، موتور دستگاه شما بازده مناسب نداشته و باید تعویض شود.

هشدار!

سیم های اصلی برق موتور تردمیل را حداکثر بعد از 1 یا 2 ثانیه از باتری اتومبیل جدا کنید. باتری اتومبیل آمپراژ زیادی دارد و اگر موتور تردمیل برای مدت زیادی به باتری متصل باشد، احتمال سوختن موتور وجود دارد.